Roller to specjalistyczny wałek przeznaczony głównie do masowania i mobilizowania różnych grup mięśniowych. Przeważnie używa się go na mięśniach nóg (łydkach i udach), choć może być też wykorzystywany do rozmasowywania odcina lędźwiowego oraz wybranych górnych partii ciała. Trening na rollerze zawsze przyspieszy regenerację. Pozwoli mięśniom szybciej wrócić do formy, dzięki czemu umożliwi szybszy powrót na siłownię czy salę fitness. Ćwiczenia z rollerem są dość proste do wykonania, choć warto w ich przypadku zwrócić szczególną uwagę na technikę, bo musi być ona prawidłowa, aby poszczególne ruchy miały korzystny wpływ na funkcjonowanie mięśni. Wałki do masażu bywają wykorzystywane nawet przez fizjoterapeutów. Ten, kto chce posługiwać się nimi na własną rękę, powinien robić to codziennie przez przynajmniej dziesięć minut – regularność w ćwiczeniach zawsze prowadzi do najlepszych efektów.
Ćwiczenia z rollerem
Roller fantastycznie rozluźni napięte łydki. To właśnie ta grupa mięśniowa w nogach potrafi napinać się najsilniej, co wiąże się niestety z możliwością pojawienia się bardzo bolesnych skurczy, atakujących ćwiczących zwłaszcza w nocy. Aby wymasować dolną część nogi, wystarczy oprzeć ją na wałku i oprzeć się na dłoniach, a następnie delikatnie przesuwać się ciałem po rollerze, jeżdżąc nim w górę i w dół. Ruchy powinny być odczuwalne. Nie mogą być zbyt intensywne czy bolesne, ale trzeba je czuć, aby było wiadomo, że mięśnie naprawdę są rozluźniane. Po natrafieniu na wyjątkowo spięte mięśnie można na moment się zatrzymać i spróbować pooddychać głęboko do wybranego napięcia, aby jeszcze lepiej je rozluźnić. Taki masaż należy zakończyć ruchem skierowanym w stronę górnych partii ciała. Dzięki temu korzystnie wpłynie on na krążenie, które też odgrywa ważną rolę w ogólnej regeneracji mięśni.
Na każdy mięsień
Ale oczywiście nie tylko łydki ulegają spięciom, dlatego też ćwiczenia z rollerem mogą być wykonywane absolutnie na każdej grupie mięśniowej. Świetnie zadziałają również te przeznaczone do rozmasowywania i rozluźniania mięśni dwugłowych uda (tych występujących z tyłu nogi) oraz mięśni czworogłowych uda (tych występujących z przodu nogi). Osoby, które mają natomiast znacznie większe problemy z napięciami pojawiającymi się bezpośrednio w pośladkach, powinny sięgnąć po specjalną piłeczkę do masażu, która umożliwia skoncentrowanie się na mniejszych grupach mięśniowych. Dobrym wyborem będą też wałki ze specjalnymi rączkami. Wiele z tych przyrządów można już znaleźć na siłowniach oraz w różnych klubach fitness i klubach sportowych.