Tutaj jesteś

Podolog – kto to jest i jakie usługi oferuje?

4 stycznia 2023 Lifestyle podolog


Problemy ze stopami wymagają interwencji odpowiedniego specjalisty w tej dziedzinie – podologa. Wyjaśniamy, kim dokładnie jest podolog i jakimi usługami się zajmuje!

Co to jest podologia?

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób stóp. Obejmuje to diagnostykę i leczenie schorzeń różnych typów, takich jak bóle, deformacje stóp, choroby paznokci i skóry. 

Podolodzy nie są lekarzami, lecz mają specjalistyczne przeszkolenie z zakresu pielęgnacji stóp. Posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające ocenić i leczyć typowe problemy ze stopami, takie jak modzele, odciski i wrastające paznokcie. Podolodzy udzielają również porad dotyczących najlepszego sposobu pielęgnacji stóp oraz właściwego użytkowania obuwia i ortez stosowanych w przypadku różnych urazów czy deformacji.

Gdy potrzebny jest podolog Kraków to miasto, w którym obecnie także dostępne są gabinety podologiczne. Z ich adresami oraz dokładnymi ofertami można łatwo zapoznać się w sieci i natychmiast zapisać się na wizytę.

Podolog a podiatra – czym się różnią?

Specjalistów od stóp można podzielić na dwie główne kategorie, a dokładnie są to podolog oraz podiatra. Czym różnią się oni między sobą?

Podiatra to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu schorzeń stopy i stawu skokowego. Mogą oni również prowadzić leczenie jako chirurdzy stóp. Są w stanie diagnozować i leczyć szeroki zakres schorzeń, w tym zaburzenia kości i stawów, urazy, infekcje i stany neurologiczne, które wpływają na stopy. Mogą również prowadzić opiekę profilaktyczną, taką jak regularne badania stóp.

Wobec tego główna różnica pomiędzy podologiem a podiatrą dotyczy posiadania stopnia lekarskiego. Podolog nie jest lekarzem, natomiast podiatra nim jest.

W jakich sytuacjach warto udać się do podologa?

Wizyta u podologa jest rekomendowana wtedy, gdy pojawiają się objawy ze strony stóp, z którymi nie można poradzić sobie samodzielnie, metodami domowymi.

Warto rozważyć wizytę u podologa, jeśli doświadcza się jednego z poniższych problemów ze stopami:

  • ból stopy lub kostki
  • uszkodzenia i infekcje paznokci lub skóry, takie jak infekcje grzybicze, odciski, modzele lub brodawki
  • wrastające paznokcie
  • uszkodzone paznokcie, na przykład pęknięte, naderwane
  • ból pięty
  • nadmierne rogowacenie i pękanie pięt
  • powikłania stopy cukrzycowej
  • słabe krążenie w stopach lub nogach
  • problemy z chodem lub trudności w chodzeniu wynikające z problemów ze stopami
  • objawy występujące u sportowców, którzy mają ból stopy lub kostki

Dobrym pomysłem jest również wizyta u podologa w celu rutynowego badania stóp, zwłaszcza u osób, które chorują na cukrzycę, chorobę tętnic obwodowych lub inne schorzenia, które mogą powodować problemy ze stopami. W takiej sytuacji podolog może zapewnić opiekę profilaktyczną, która będzie obejmowała regularne badania stóp oraz dobór odpowiednich produktów poprawiających ich stan.

Jak podolog diagnozuje i leczy dolegliwości stóp?

Podolog zwykle zaczyna od zebrania dokładnej historii medycznej i przeprowadzenia badania fizykalnego stóp. Sprawdza on stan skóry oraz innych struktur stóp, aby określić potencjalne przyczyny doświadczanych dolegliwości.

Podczas badania podolog będzie szukał oznak schorzeń stopy, takich jak obrzęk, zaczerwienienie, zmiany skórne czy deformacje. 

Na podstawie diagnostyki następnie może on zalecić i przeprowadzić odpowiednie zabiegi, na przykład polegające na usuwaniu modzeli, zrogowaciałej skóry na piętach, odbudowie paznokci czy też na leczeniu zmian grzybicznych. Zaleci też odpowiednie postępowanie w domu. 

Jakie są objawy nadmiernego spożycia cukru?

Redakcja szczuply.pl

Redaktorzy szczuply.pl to zespół ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat diety, lifestyle'u, mody, urody, zakupów i zdrowia. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w osiągnięciu zdrowszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?