Tutaj jesteś

Jak przygotowywać dietetyczne obiady do pracy?

2 września 2021 Dieta dietetyczne obiady

Przeważnie to właśnie w porze obiadowej ludzie zjadają najwięcej. Podświadomie uznaje się, że to ten posiłek spożywany w okolicy godzin popołudniowych powinien być najbardziej objętościowy, dlatego nie zwraca się zbyt dużej uwagi na to, ile kalorii ostatecznie się do niego wprowadza.

Odpowiednie żywienie w pracy

Najgorzej żywią się ci, którzy zabierają ze sobą obiady do pracy. Zwykle bowiem nikomu nie chce się specjalnie gotować wieczorami, a jeśli niczego się sobie nie przygotuje na zapas, później można już tylko ratować się gotowcami. Ulubionymi posiłkami większości pracowników korporacji są zapiekanki, hot-dogi i słodkie bułki. Te „posiłki” charakteryzują się jednak niską zawartością jakichkolwiek składników odżywczych, wysoką kalorycznością i przy tym niewielką zdolnością do zaspokajania apetytu. Tuż po ich spożyciu jest się znowu głodnym i po raz kolejny trzeba sięgnąć po coś „na szybko”. A przecież można inaczej. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji czasu. Nawet jeśli tego czasu posiada się niewiele, wystarczy właściwie nim zarządzać, aby móc przygotowywać naprawdę zdrowe dietetyczne obiady i aby móc o siebie dbać – o swoją sylwetkę, samopoczucie i tak naprawdę cały organizm.

Zdrowe posiłki

Zdrowe posiłki nie muszą być przecież trudne w przygotowaniu. Nikt nie musi jeść w sposób wymyślny czy przekombinowany, by zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Zdrowe obiady to właśnie obiady proste. Opierają się one na trzech głównych makroskładnikach, których można sobie dostarczać przy pomocy zróżnicowanych naturalnych pokarmów. Komponowanie posiłku obiadowego warto rozpocząć od węglowodanów, które powinny być węglowodanami złożonymi (sycą na dłużej niżeli węglowodany proste, będące najzwyklejszymi w świecie cukrami). Najczęściej w obiadach źródłami tych węglowodanów są ciemne makarony, różnego rodzaju kasze (np. kasza gryczana) albo po prostu ugotowane ziemniaki. Następnie białko. Dietetyczne obiady muszą zawierać go dość sporo, ponieważ białko doskonale zaspokaja apetyt, a przy okazji jest budulcem dla mięśni, dlatego ułatwia kształtowanie sylwetki. Tutaj warto sięgnąć po jakieś chude mięso, rybę albo po prostu jajka, które można ugotować lub przysmażyć delikatnie na patelni. Posiłek jest już prawie gotowy, tyle że trzeba jeszcze dodać do niego niewielką ilość zdrowych tłuszcz, czerpanych z oliwy z oliwek, olejów roślinnych, nasion albo orzechów. Oczywiście zdrowe obiady wymagają też solidnego dodatku warzyw i owoców. Tych produktów w posiłkach zawsze powinno być najwięcej.

gdzie na narty

Redakcja szczuply.pl

Redaktorzy szczuply.pl to zespół ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat diety, lifestyle'u, mody, urody, zakupów i zdrowia. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w osiągnięciu zdrowszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

widoczne żyły na nogach

Dieta na żylaki nóg

17 listopada 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?