szczuply.pl

szczyply.pl – dieta, uroda, zdrowie

rozdwajające się paznokcie
Uroda

Jak się uporać z rozdwajającymi się paznokciami?

Problem rozdwajających się paznokci nie jest obcy wielu osobom. Ich kruchość i miękkość utrudniają przygotowanie manicure i sprawia, że wiele wysiłków pielęgnacyjnych zdaje się nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Przyczyn problemu może być co najmniej kilka, począwszy od diety aż po narażanie paznokci na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Na szczęście, bez względu na to, jakie jest źródło problemu, można mieć pewność, że uporanie się z nim jest możliwe.

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Paznokcie u rąk i nóg pokrywa tak zwana płytka rogowa. Jeśli ma ona prawidłowo rosnąć, konieczna jest keratyna i to właśnie jej niedobór zwykle jest uważany za źródło problemu z paznokciami, które się rozdwajają. Nie można jednak zapominać o tym, że nawet suplementacja keratyny nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Rozdwajające się paznokcie mogą reagować w ten sposób również na stosowaną przez nas dietę zwłaszcza, jeśli brakuje w niej cynku, krzemu, potasu oraz witamin z grupy B. Winne potrafią być również niedobory magnezu. Jeszcze inną przyczyną łamania się paznokci jest niewłaściwa pielęgnacja dłoni zwłaszcza, jeśli dodatkowo mamy tendencję do długiego moczenia ich w wodzie bez stosowania odpowiedniego zabezpieczenia. Problem można próbować eliminować z wykorzystaniem domowych sposobów. Jeśli jednak podejmujemy kolejne próby, a paznokcie nadal rozdwajają się i łamią, warto zastanowić się nad złożeniem wizyty u dermatologa. Ten wykluczy istnienie poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Sprawdzone domowe sposoby

Czasem problem łamiących się paznokci można wyeliminować bez konieczności stosowania skomplikowanych kuracji i kupowania drogich kosmetyków drogeryjnych. Wystarczy, że wykorzystamy w tym celu olejek rycynowy. Przeważnie kojarzy się nam on z pielęgnacją włosów, można jednak wcierać go także w płytkę paznokcia i otaczające ją skórki. Czynność tą warto powtarzać dwa razy dziennie. Pierwsze pozytywne rezultaty terapii powinny ujrzeć światło dzienne już po tygodniu jej stosowania.

Jeśli nie mamy czasu na wcieranie olejku rycynowego, być może lepszą opcją będzie przygotowanie dla naszych paznokci specjalnej kąpieli. W tym celu do niewielkiego naczynia należy wlać oliwę z oliwek wzbogaconą odrobiną cytryny. Oliwa powinna być podgrzana, nie może być jednak przesadnie gorąca. Moczenie dłoni nie musi trwać długo. Już po kilku minutach można osuszyć ręce, a następnie wysmarować je ulubionym kremem. Także w tym wypadku na skuteczność reakcji wpłynie z pewnością jej regularność.