szczuply.pl

szczyply.pl – dieta, uroda, zdrowie

jak rozpocząć dietę
Dieta

Jak zacząć odchudzanie?

Chyba każdy, kto ma problemy z nieprawidłową masą ciała, przynajmniej raz w swoim życiu próbował schudnąć i próbował na własną rękę pozbyć się całego zbędnego balastu. Najgorsze jest jednak to, że te próby na ogół są nieudolne i nie przynoszą żadnych dobrych rezultatów. Dieta odchudzająca o obniżonej kaloryczności może być stosowana miesiącami, a waga i tak stoi w miejscu lub co gorsza wzrasta, przez co problem tylko się pogłębia i utrwala. Jak więc poradzić sobie z nim raz na zawsze i przede wszystkim jak rozpocząć dietę, by wraz z nią rozpocząć zdrowe i efektywne odchudzanie? O tym właśnie powiemy sobie trochę w tym tekście, który stanie się takim drogowskazem dla osób męczących się z nadwagą bądź otyłością, czyli ogólnie rzecz biorąc wszystkich tych, którzy nie są zadowoleni ze swojej wagi i chcieliby ją zmienić.

Jak zacząć odchudzanie?

Nieraz jest zresztą tak, że nawet ten, komu rzeczywiście uda się wreszcie schudnąć, nagle znów przybiera na wadze i znowu doprowadza się do nadwagi albo wręcz skrajnej otyłości – to tak zwany efekt jojo. Z pewnymi przyzwyczajeniami, zwłaszcza tymi żywieniowymi, trudno się walczy. Ludzie wręcz uczą się zajadać swoje smutki, więc nawet jeśli potem w teorii wiedzą, jak schudnąć, nie potrafią tej wiedzy przekuć na właściwe praktyczne działanie i nie są w stanie wykorzystać jej w praktyce. A teoria to przecież nie wszystko. Można znać te wszystkie kluczowe zasady zdrowego i racjonalnego żywienia, ale nie być w stanie ich zastosować chociażby z uwagi na swoje zbyt silne uzależnienie od słodyczy. Często problemy z wagą swoje podłoże mają w… głowie. Zajadanie smutków jest już powszechną tendencją, którą niektórzy zaczynają praktykować już w bardzo młodym wieku. To właśnie nastolatki najczęściej zmagają się przecież z anoreksją, bulimią i różnymi innymi zaburzeniami żywienia. Każdy może niestety wpaść w podobne tarapaty, często nawet o tym nie wiedząc.

Odpowiednia dieta

Można więc wiedzieć, jak rozpocząć dietę, ale i tak nie być w stanie na nią przejść albo tym bardziej jej utrzymać przez czas dłuższy niżeli kilka dni czy maksymalnie jeden tydzień. A niestety ten, kto chce schudnąć, musi po prostu zacząć coś robić w tym kierunku. Zamiast więc testować kolejne nowoczesne sposoby na odchudzanie, czasem warto zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle nie potrafi się schudnąć. Odkrycie przyczyny to pierwszy krok do sukcesu. A ta przyczyna może tkwić zarówno w różnego rodzaju chorobach, jak i… uzależnieniu od jedzenia. Najpierw trzeba zawalczyć ze źródłem problemu, by móc ten problem rozwiązać.