Tutaj jesteś

Co jeść po treningu?

11 sierpnia 2021 Dieta co jeść po treningu

Z upływem czasu wielu osób zaczyna mieć większą świadomość na temat zdrowego stylu życia. Łatwo w tych czasach dowiedzieć się, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie jest równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ludziom łatwiej wychodzi uprawianie sportu, a dla wielu wciąż zagwozdką pozostaje, co jeść po treningu.

Co jeść po treningu?

Posiłek, jaki należy jeść po treningu zależy od tego, jakie efekt mamy zamiar osiągnąć, a także od rodzaju przeprowadzonego treningu. Inaczej powinniśmy zbilansować posiłek, kiedy chcemy schudnąć, inaczej, kiedy trenujemy dla siebie, a inaczej po treningach siłowych. Wiele osób równie duży problem z tym, kiedy zjeść posiłek po treningu, jak z tym, co jeść po treningu. Wiele badań dowodzi, że niezależnie od rodzaju treningu oraz jego celu warto zjeść posiłek w ciągu dwóch godzin po treningu. Jest to powiązane z uzupełnieniem zapasów glikogenu w organizmie. Czas, którym odbywa się posiłek po treningu, nie jest aż tak istotny, jak to, co jeść po treningu.

Ograniczenie tłuszczy

Ogólną zasadą dotyczącą tego, co jeść po treningu, jest ograniczenie tłuszczy, dużo białka i łatwo przyswajalne węglowodany. Wielu osobom, które nie mają wystarczającej wiedzy dietetycznej, niewielu to rozjaśnia, jednak wystarczy chwila, aby to zrozumieć i wtedy łatwiej będzie zaplanować, co jeść po treningu.
Po treningu siłowym najważniejsza jest podaż białka, ponieważ treningi siłowe wiążą się z intensywną pracą mięśni, a co za tym idzie w trakcie treningu i po nim może następować rozkład białek. Z tego powodu należy dostarczyć sobie białka w posiłku. W badaniach najkorzystniej dla organizmu wypada 20-40 gramów. Po treningu siłowym bardzo dobrym źródłem białka będzie shake proteinowy, który składa się z odżywki białkowej i owoców. Takie shake można spożyć do pół godziny po treningu. Dobrą opcją jest również pełne dania, które ryż z warzywami i chudym mięsem lub placuszki z kaszy jaglanej z twarogiem i owocami. W treningu siłowym nie zużywa się tak dużo glikogenu, dlatego priorytetem jest dostarczenie białek do organizmu, ale węglowodany wciąż należy zawrzeć w posiłku. Aby odpowiednio zbilansować posiłek, należy dodać do niego trochę tłuszczu.
W przypadku osób, które chcą schudnąć, należy pamiętać o deficycie kalorycznym. Taki posiłek powinien dostarczać odpowiedniej ilości węglowodanów i białek niż normalnie. Przede wszystkim w posiłku po treningu należy organizmowi większą ilość białek. Węglowodany można uzupełnić na różne sposoby, nawet węglowodanami prostymi, których wiele osób unika.

gdzie na narty

Redakcja szczuply.pl

Redaktorzy szczuply.pl to zespół ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat diety, lifestyle'u, mody, urody, zakupów i zdrowia. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w osiągnięciu zdrowszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

widoczne żyły na nogach

Dieta na żylaki nóg

17 listopada 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?